Soccer Star

Soccer Star forum
It is currently Tue Aug 11, 2020 6:57 pm

All times are UTC




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Mar 23, 2020 6:45 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 439
Location: Long Eaton, Nottingham
Another nice competition for you all.

Predict the Top 6 in each League plus Cup Winners and Runners Up plus Joosters Winners and Runners Up.

Ten points for a correct prediction and 5 points for correct team but wrong order.

PREMIER LEAGUE

1.
2.
3.
4.
5.
6.

DIVISION 1

1.
2.
3.
4.
5.
6.

DIVISION 2

1.
2.
3.
4.
5.
6.

DIVISION 3

1.
2.
3.
4.
5.
6.

SLFA Cup Winners -
SLFA Cup Runners Up -

Joosters Cup Winners -
Joosters Runner Up -

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed Mar 25, 2020 3:23 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 439
Location: Long Eaton, Nottingham
PREMIER LEAGUE

1. Bentley Vikings
2. Aberdeen Terrors
3. Chaddesden Celtic
4. FC Abertawe
5. Loyal Rangers
6. Mexicana Wave

DIVISION 1

1.Doncaster Town
2.Dell Diamonds
3.Duffield Dynamos
4.Kesgrav Vespas
5.Xbana
6.Scrubs

DIVISION 2

1.Inter Soutampton
2.South Ruislip
3.Huntley Fairways
4. Ripley Knights
5.Death Valley
6. Wigan Wildcats

DIVISION 3

1.Tadcaster Albion
2.Kiloparsec villa
3.Yorkshires Finest
4.Manics
5.Worksop Tigers
6.Phantom Lords

SLFA Cup Winners -FC Abertawe
SLFA Cup Runners Up -Dell Diamonds

Joosters Cup Winners -Abysmal Aftermath
Joosters Runner Up -Death Valley

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed Mar 25, 2020 3:32 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 19, 2003 8:39 pm
Posts: 124
Location: Dibden Purlieu, Southampton
PREMIER LEAGUE

1. Aberdeen
2.Loyal
3.Jedi
4.Abertawe
5.Bentley
6.Mexicana

DIVISION 1

1.Northern Soul
2.Xbana
3.Survivors
4.Cunnack
5.Dell
6.Bayern

DIVISION 2

1.Inter S
2.S. Ruislip
3.Huntley
4.Wigan
5.Death Valley
6.S. Vipers

DIVISION 3

1.Kilo
2.Arduthrie
3.Wight W.
4.Tadcaster
5.Yorkshire F.
6.Worksop

SLFA Cup Winners - Sylvan
SLFA Cup Runners Up - Dell

Joosters Cup Winners - Southern Vipers
Joosters Runner Up - Abertawe

_________________
Dave
SHEPS SS ARMY

Inter Southampton (OPAL24) Yth Lge champs S9,S31,S32,S35 SLFA cup winners S15

Sylvan Lake (OPAL17) Div 1 champs S19,S29 SLFA cup winners S32

Chapel North (OPAL18)

Southern Vipers (OPAL48)


Barnstoneworth United(OPAL60)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Mar 27, 2020 6:33 pm 
Offline

Joined: Wed Dec 04, 2013 10:25 am
Posts: 109
PREMIER LEAGUE

1. Jedi
2. Loyal
3. Bentley
4. Abertawe
5. Chadd
6. Aberdeen

DIVISION 1

1. Xbana
2. Doncaster
3. Dell
4. Duffield
5. Kesgrave
6. Cunnack

DIVISION 2

1. Inter S
2. DVW
3. Vipers
4. Huntley
5. Wigan
6. Mann

DIVISION 3

1. Tadcaster
2. Kiloparsec
3. Phantom
4. Yorkshire
5. Manics
6. Worksop

SLFA Cup Winners - Bentley
SLFA Cup Runners Up - Aberdeen

Joosters Cup Winners - Cusco
Joosters Runner Up - Manics

_________________
Cusco (Opal51)
Cair Paravel (WS19)
Southpool (WPL33)
Manics (Opal19)
Blackmore Knights (WS47)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Mar 28, 2020 7:26 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 15, 2005 9:41 pm
Posts: 11
Location: Southport
PREMIER LEAGUE

1.LOYAL
2.BENTLEY
3.CHADD
4.ABERDEEN
5.JEDI
6.WHITBY

DIVISION 1

1.DELL
2.XBANA
3.LA DONNY LUZ
4.SCRUBS
5.KESGROVE
6.BAYERN

DIVISION 2

1.INTER S
2.SOUTH RUISLIP
3.NORFOLK
4.WIGAN
5.MANN CITY
6.SOUTHERN V

DIVISION 3

1.TADCASTER
2.KILOPARSEC
3.EMUS BPM
4.PHANTOM LORDS
5.YORKSHIRES FINEST
6.MANICS

SLFA Cup Winners -JEDI
SLFA Cup Runners Up -BENTLEY

Joosters Cup Winners -CHADD
Joosters Runner Up -LOYAL

_________________
LOYAL RANGERS (OPAL14)
9 x Opal Premier Champs (seasons - 2,3,4,5,9,10,15,16,23)
6 x Opal Premier r up (7,8,11,12,14,22)
6 x Opal Cup Winners (5,7,14,18,27,35)
Opal Cup r up (34)
2 x Opal Youth champs (6,7)
Joosters cup winners (23,33)
Joosters cup r up (31)
NLF2 Premier Champs (NLF2 season 8 - Final NLF2 season before merging to form the Opal)
NLF2 Division 1 Winners (NLF2 season 4)
NLF2 Division 2 Winners (NLF2 season 3)
NLF2 Cup r up (NLF2 season 7)
Emu’s BPW 2020 - Opal64


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Mar 28, 2020 8:13 pm 
Offline

Joined: Wed May 21, 2008 1:36 pm
Posts: 105
Location: helston cornwall
PREMIER LEAGUE

1.Whitby Town
2.Loyal Rangers
3.Bentley Vikings
4.Aberdeen Terror
5.Mexicana Wave
6.Bentley Vikings

DIVISION 1

1.Doncaster Town
2.Xbana F.C
3.Dell Diamonds
4.Northern Soul
5.York Rovers
6.Cunnack Allstar

DIVISION 2

1.Inter S'hampton
2.South Ruislip
3.Huntley Fairw's
4.Wigan Wildcats
5.Molesley Shoals
6.Ripley Knights

DIVISION 3

1.Tadcaster Alb'
2.Yorkshires Fine
3.Phantom Lords
4.Kiloparsec Vil'
5.Arduthie
6.EMUS BPM

SLFA Cup Winners - Dell Diamonds
SLFA Cup Runners Up -Scrubs

Joosters Cup Winners -Ripley Knights
Joosters Runner Up -Manics

_________________
X force f.c (Ws15)
Zombie Knights (Ws17)
Padiham Town F.C (Ws25)

Jedi Knights (Opal27) Champion seasons 31 34
Cunnack Allstars (Opal16)
Phantom Lords (Opal55)

Troon A.f.c (WPL45)
Cookie United (Wpl62)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Mar 28, 2020 8:27 pm 
Online

Joined: Sun Apr 22, 2007 8:49 pm
Posts: 173
Location: The Land That Time Forgot
PREMIER LEAGUE

1.Aberdeen
2.Jedi
3.Loyal
4.Bentley
5.Abysmal
6.Kamikaze

DIVISION 1

1.Armthorpe
2.Dell
3.Kesgrave
4.Askham
5.Bayern
6.York

DIVISION 2

1.I.Soton
2.S.Ruislip
3.Ripley
4.Boscombe
5.Stainsacre
6.Huntley

DIVISION 3

1.York Finest
2.Cowie
3.Tadcaster
4.Wealdstone
5.Manics
6.Worksop

SLFA Cup Winners -Chad
SLFA Cup Runners Up -Askham

Joosters Cup Winners -Jedi
Joosters Runner Up -Abertawe

_________________
Cheers
Dave.
Barton Blitz......WPL 53 Mancs F.C......WPL 64 Wigan Wildcats....Opal 58
Swinton Pirates ....ELZ 24 Dinamo Petrovac....ELZ 54
Manchester Dragons...RH 17 Stonefield Cobras ...RH 26
Luosto Tunturi...WS 7 Locomotiv Leigh. ...NSA 18 Limone Sul Garda .....BS26
Trafford Rhino's ...MOA 10 Tyldesley Panthers ...MOA 38


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Mar 29, 2020 2:47 pm 
Offline

Joined: Sun Jul 20, 2003 6:21 pm
Posts: 131
Location: Kilburn, Derby
PREMIER LEAGUE

1. Bentley Vikings
2. Chaddesden Celtic
3. FC Abertawe
4. Loyal Rangers
5. Aberdeen Terrors
6. Mexicana Wave

DIVISION 1

1.Dell Diamonds
2.Duffield Dynamos
3. Doncaster Town
4.Xbana
5.Kesgarve Vipers
6.Scrubs

DIVISION 2

1.Huntley Fairways
2.Wigan Wildcats
3.Inter Southampton
4. South Ruislip
5.Death Valley
6. Ripley Knights

DIVISION 3

1.Tadcaster Albion
2.Kiloparsec villa
3.Yorkshires Finest
4.Manics
5.Worksop Tigers
6.Phantom Lords

SLFA Cup Winners -Chaddesden Celtic
SLFA Cup Runners Up -FC Abertawe

Joosters Cup Winners -Ripley Knights
Joosters Runner Up -Bayern F.C

_________________
Razor HAS the edge!!

Kilburn United (WS57)
Inter Derby (WS10)
Spondon Phoenix F.C (WPL3)
Chaddesden Celtic (Opal41)

http://razorsssteams.bravesites.com/


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Mar 29, 2020 5:46 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 04, 2007 3:13 pm
Posts: 75
PREMIER LEAGUE

1. Bentley Vikings
2. Loyal Rangers
3. Chaddesden Celtic
4. Whitby Town
5. Aberdeen Terror
6. Chester Town

DIVISION 1

1. Kesgrave Vespas
2. Doncaster Town
3. Duffield Dynamos
4. Dell Diamonds
5. La Donny Luz
6. Northern Soul


DIVISION 2

1. Inter Southampton
2. Mann City
3. South Ruislip
4.Ripley Knights
5. Tamriel FC
6. Boscombe Athletic

DIVISION 3

1. Tadcaster Albion
2. Arduthie
3. Yorkshire Finest
4. Worksop Tigers
5. Yorkshires Finest
6. Manics

SLFA Cup Winners -Loyal Rangers
SLFA Cup Runners Up -Duffield Dynamos

Joosters Cup Winners -Chaddesden Celtic
Joosters Runner Up -Boscombe Athletic

_________________
AFC Binfield WPL28
Astral FC RH44
Seabourne City WPL27
Poole Town Panthers NSA23
St Agnes Aces NSA13
Boscombe Athletic OPAL8
Beeston Town FC MOA39
Seafield MOA53


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Mar 29, 2020 5:50 pm 
Offline

Joined: Tue May 25, 2010 8:47 pm
Posts: 173
Location: York
PREMIER LEAGUE

1. Whitby Town
2. Bentley Vikings
3. Loyal Rangers
4. Chaddesden Celtic
5. Aberdeen Terrors
6. Jedi Knights

DIVISION 1

1. Doncaster Town
2. Dell Diamonds
3. Kesgrave Vespas
4. Askham Bryan United
5. York Rovers
6. Duffield Dynamoes

DIVISION 2

1. Stainsacre UNited
2. Inter Southampton
3. DVW
4. Molesey Shoals
5.Norfolk Fc
6. Mann City

DIVISION 3

1. Tadcaster Albion
2. Pangolin United
3. Cowie Thistle
4. Chapel North
5. Arduthie
6. Yorkshires Finest

SLFA Cup Winners - Loyal Rangers
SLFA Cup Runners Up - Bentley Vikings

Joosters Cup Winners - Chaddesden Celtic
Joosters Runner Up - Whitby Town

_________________

_________________
York Rovers OPAL2
Fishburn Park Opal21
Whitby Town OPAL43
Stainsacre United OPAL44
Tadcaster Albion OPAL49
Askham Bryan United OPAL53
Par Athletic OPAL59
MTK Budapest WPL22
Whitby Arcadians ELZ61
Sleights FC RH12
FC Tayside NSA11
AFC Liverpool NSA64
Stainsacre FC WS5
Askham Bryan Athletic WS24
Robin Hoods Bay WS51
AFC Scarborough MOA22


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Apr 05, 2020 8:12 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 30, 2004 6:59 pm
Posts: 573
Location: Huntley
Predict the Top 6 in each League plus Cup Winners and Runners Up plus Joosters Winners and Runners Up.

Ten points for a correct prediction and 5 points for correct team but wrong order.

PREMIER LEAGUE

1. Bentley Vikings
2. Jedi Knights
3. Mexicana Wave
4. Whitby Town
5. Istra Pula
6. Loyal Rangers

DIVISION 1

1. Dells Diamonds
2. Cunnack Allstars
3. The Survivors
4. Scrubs
5. Doncaster Town
6. Riverplate

DIVISION 2

1. Moseley Shoals
2. Wigan Wildcats
3. Huntley Fairways
4. Inter Southampton
5. Norfolk FC
6. Mann City

DIVISION 3

1. Tadcaster Albion
2. Yorkshires Finest
3. Worksop Tigers
4. Wealdstone FC
5. Chapel North
6. Manics

SLFA Cup Winners - Jedi Knights
SLFA Cup Runners Up - Bentley Vikings

Joosters Cup Winners - Huntley Fairways
Joosters Runner Up - Chaddesen Celtic

_________________
Whitebrook Rangers WPL23
Huntley Fairways OPAL34
Tiptree United ELZ52
Sliema Wanderers RH55
Taynton United WS61
March Town United WS64
Rockwell Rangers NSA16
Vaga Valiants MOA34


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Apr 06, 2020 12:18 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 439
Location: Long Eaton, Nottingham
Post will be frozen this weekend so last chance to have a go.

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 12 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group