Soccer Star

Soccer Star forum
It is currently Fri May 29, 2020 11:14 am

All times are UTC




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: JOOSTERS SEASON 36
PostPosted: Mon Mar 16, 2020 3:58 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 412
Location: Long Eaton, Nottingham
I will put all teams in automatically into the draw unless any manager lets me know they want out. This has worked well over the last few seasons so I see no reason to alter this approach.

Entrance fee is £500,000 payable before the competition stars at week 2. Based on last years numbers the prizes will roughly be:

WINNER: £9,000,000 plus brilliant youth

RUNNER UP £4,500,000

LOSING SEMI FINALISTS £2,000,000

LOSING QUARTER FINALISTS £1,200,000

LOSING LAST 16 £750,000

WORST TEAM IN GROUP PHASES £600,000 (Points followed by goal difference)

MOST DRAWS IN GROUP PHASES £500,000

ZERO GOAL DIFFERENCE IN GROUP PHASES £500,000

If two teams are level on points then the position will be decided as following:

Goal difference
Goals scored
Results between the two teams with away goals counting double if level

The last 16 will be chosen by a draw and will be played over one leg - if a draw a replay will be held and decided by away goals if necessary. If there is no decision the winner will be decided on the toss of a coin.

The remaining knockout stages will be played over 2 legs with away goals counting double if the scores are level.

The last 3 prizes will be settled with a play off if more than one team qualifies.

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: JOOSTERS SEASON 36
PostPosted: Tue Mar 24, 2020 4:21 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 412
Location: Long Eaton, Nottingham
Group A

Manics....................………………….…..5…3…1…1...7…2...10
Armthorpe Rovers..…………….…..…..5…3…0…2...9…7...9
Sylvan Lake.......................……………..4…2…0…2...7…5...6
Chapel North.....................……………..5…1…3…1...3…3...6
Mexicana Wave.....…….…....................4…1…2…1...2…2...5
Istra Pula.............................…...……….5…0…2…3...1…9...2

Catch Up
Sylvan v Mexicana

Group B

Worksop Tigers...……………….….…...5…2…3…0...8…5...9
Cunnack Allstar.…...……………..….....5…2…2…1...5…3...8
Death Valley.........………………...…......5…2…2…1...7…4...8
Inter Southampton..…………………....5…1…4…0...7…5...7
Askham Bryan United.......…….….......5…1…2…2...2…5...5
South Ruislip.........…………........….....5…0…1…4...3…10...1

Catch Up

Group C

Tadcaster Albion....……………….…....6…5…0…1...14…5...15
Emu's BPW...................………….……..6…3…1…2...12…11...10
Boscombe Athletic....………….…........5…3…0…2...7…7...9
Jedi Knights........…...…………….….....6…2…0…4...6…10...6
Yorkshires Finest.......…………….…....5…2…0…3...9…10...6
Mighty Chucks......………………….…..6…1…1…4...8…15...4
Southern Vipers......………………….....4…2…0…2...8…6...6

Catch Up
Finest v Vipers
Vipers v Boscombe

Group D

Whitwell..............…...………….….….....5…3…1…1...8…5...10
Fishburn Park........…………………..….5…3…0…2...7…6...9
Molesley Shoals..........……………….…5…3…0…2...6…5...9
Wroxham Town..........……………...…...5…3…0…2...7…3...9
Chaddesden Celtic................................5…1…2…2...4…7...5
Barnstoneworth Utd....…………..…......5…0…1…4...3…9...1

Catch Up

Group E

Par Athletic..........…...…………….….....6…4…1…1...12…5...13
Cusco..............................…………….....6…4…0…2...10…7...12
Loyal Rangers.............………………….6…4…0…2...8…7...12
Bayern.....................………………….….6…3…1…2...9…7...10
Aberdeen Terrors...……………………..6…1…2…3...5…9...5
Wigan Wildcats....……………….…...….6…1…2…3...7…10...5
La Donny Luz................………………...6…0…2…4...5…10...2

Catch Up


Group F

Stainsacre Utd........……………….…….....6…4…0…2...7…6...12
Riverplate....................……………..……...6…3…0…3...6…8...9
Northern Soul................……………..........6…2…3…1...10…7...9
Doncaster Town....……………….….….....5…2…1…2...5…6...7
Wealdstone............…...…………….….......6…1…4…1...10…8...7
East Riding Enterprise.......…….…...........6…1…2…3...7…11...5
Ripley Knights............………………….….6…1…2…3...7…8...5

Catch Up

Group G

The Survivors.............……..……….……..5…3…0…2...9…7...9
York Rovers.…….…….….........................5…2…1…2...6…6...7
FC Abertawe.............……………………...5…2…3…0...9…6...9
Bentley Vikings............…………………...5…1…3…1...6…6...6
Phantom Lords..............…………….…....5…1…2…2...6…8...5
Mill Lane...........................…………….…..5…0…3…2...3…6...3

Catch Up

Group H

Pangolin Utd.............……………………...5…4…1…0...10…5...13
Chester Town............…………….…….....5…2…3…0...6…4...9
Abysmal Aft..........……………….….….....6…3…0…3...9…8...9
Huntley Fairways...……………….…........6…1…4…1...9…9...7
Radford Semele....…...…………….…......6…2…1…3...11…12...7
Whitby Town...........………………….…....6…1…2…3...7…10...5
Scrubs.....................……………….…........6…0…3…3...4…8...3

Catch Up
Pangolin v Chester

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: JOOSTERS SEASON 36
PostPosted: Tue Mar 24, 2020 4:23 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 17, 2007 5:42 pm
Posts: 412
Location: Long Eaton, Nottingham
Fixtures

Week 2

Armthorpe Rovers 3-1 Istra Pula
Sylvan Lake v Kesgrave Vespas
Chapel North 0-0 Manics

South Ruislp 2-3 Worksop Tigers
Askham Bryan United v Kamikaze Vipers
Inter Southampton 1-1 Death Valley

Yorkshires Finest 1-2 Tadcaster Albion
Southern Vipers v Jedi Knights
Mighty Chucks 3-3 Emu's BPW 2020

Molesley Shoals 1-0 Wroxham Town
Fishburn Park 2-0 Barnstoneworth United
Hundon Harriers v Whitwell FC

La Donny Luz 1-2 Loyal Rangers
Cusco 1-0 Bayern
Par Athletic 2-1 Wigan Wildcats

Ripley Knights 0-1 Riverplate
Stainsacre United 2-0 Doncaster Town
Northern Soul 2-2 Wealdstone FC

Bentley Vikings Old Boys 2-2 FC Abertawe
Mill Lane 0-2 The Survivors
York Rovers 1-2 Phantom Lords

Scrubs 1-1 Huntley Fairways
Pangolin United 2-1 Whitby Town
Chester Town 1-0 Abysmal Aftermath

Week 3

Armthorpe Rovers 1-2 Sylvan Lake
Istra Pula v Kesgrave Vespas
Manics v Mexicana Wave

South Ruislp v Askham Bryan United
Worksop Tigers v Kamikaze Vipers
Death Valley 2-0 Cunnack Allstars

Yorkshires Finest v Southern Vipers
Tadcaster Albion 1-2 Jedi Knights
Emu's BPW 2020 2-0 Boscombe Athletic

Molesley Shoals 1-2 Fishburn Park
Wroxham Town 2-0 Barnstoneworth United
Whitwell FC 1-1 Chaddesden Celtic

La Donny Luz 1-2 Cusco
Loyal Rangers 2-3 Bayern
Wigan Wildcats 1-1 Aberdeen Terrors

Ripley Knights 0-2 Stainsacre United
Riverplate 3-2 Doncaster Town
Wealdstone FC v East Riding Enterprise

Bentley Vikings Old Boys 0-0 Mill Lane
FC Abertawe 2-1 The Survivors
Phantom Lords v Kiloparsec Villa

Scrubs v Pangolin United
Huntley Fairways 2-2 Whitby Town
Abysmal Aftermath 2-1 Radford Semele

Week 4

Istra Pula 0-3 Sylvan Lake
Mexicana Wave 0-0 Chapel North
Armthorpe Rovers v Kesgrave Vespas

Worksop Tigers 2-0 Askham Bryan United
Cunnack Allstars 1-1 Inter Southampton
South Ruislp v Kamikaze Vipers

Tadcaster Albion 3-2 Southern Vipers
Boscombe Athletic 3-2 Mighty Chucks
Yorkshires Finest 1-2 Jedi Knights

Wroxham Town 0-2 Fishburn Park
Chaddesden Celtic v Hundon Harriers
Molesley Shoals 2-1 Barnstoneworth United

Loyal Rangers 1-0 Cusco
Aberdeen Terrors 0-3 Par Athletic
La Donny Luz 1-2 Bayern

Riverplate 0-1 Stainsacre United
East Riding Enterprise 2-2 Northern Soul
Ripley Knights 1-2 Doncaster Town

FC Abertawe 2-2 Mill Lane
Kiloparsec Villa v York Rovers
Bentley Vikings Old Boys 2-1 The Survivors

Huntley Fairways 1-2 Pangolin United
Radford Semele 2-3 Chester Town
Scrubs 0-1 Whitby Town

Week 5

Kesgrave Vespas v Manics
Armthorpe Rovers 2-1 Chapel North
Sylvan Lake v Mexicana Wave

Kamikaze Vipers v Death Valley
South Ruislp 1-3 Inter Southampton
Askham Bryan United 0-2 Cunnack Allstars

Jedi Knights 1-3 Emu's BPW 2020
Yorkshires Finest 3-2 Mighty Chucks
Southern Vipers v Boscombe Athletic

Barnstoneworth United 1-2 Whitwell FC
Molesley Shoals v Hundon Harriers
Fishburn Park 1-2 Chaddesden Celtic

Bayern 2-1 Wigan Wildcats
La Donny Luz 0-2 Par Athletic
Cusco 3-2 Aberdeen Terrors

Doncaster Town 0-0 Wealdstone FC
Ripley Knights v Northern Soul
Stainsacre United 1-3 East Riding Enterprise

The Survivors 3-2 Phantom Lords
Bentley Vikings Old Boys 1-2 York Rovers
Mill Lane v Kiloparsec Villa

Whitby Town v Abysmal Aftermath
Scrubs 0-0 Chester Town
Pangolin United 2-0 Radford Semele

Week 6

Week 6

Kesgrave Vespas v Mexicana Wave
Istra Pula 0-0 Chapel North
Armthorpe Rovers 2-1 Manics

Kamikaze Vipers v Cunnack Allstars
Worksop Tigers 1-1 Inter Southampton
South Ruislp 0-2 Death Valley

Jedi Knights 0-2 Boscombe Athletic
Tadcaster Albion 3-0 Mighty Chucks
Yorkshires Finest 3-2 Emu's BPW 2020

Barnstoneworth United 1-1 Chaddesden Celtic
Wroxham Town v Hundon Harriers
Molesley Shoals 0-2 Whitwell FC

Bayern 1-2 Aberdeen Terrors
Loyal Rangers 0-3 Par Athletic
La Donny Luz 2-2 Wigan Wildcats

Doncaster Town 1-0 East Riding Enterprise
Riverplate 0-2 Northern Soul
Ripley Knights 2-2 Wealdstone FC

The Survivors v Kiloparsec Villa
FC Abertawe 1-1 York Rovers
Bentley Vikings Old Boys 1-1 Phantom Lords

Whitby Town 2-3 Radford Semele
Huntley Fairways 1-1 Chester Town
Scrubs 1-2 Abysmal Aftermath

Week 7

Sylvan Lake 1-2 Chapel North
Armthorpe Rovers 1-2 Mexicana Wave
Istra Pula 0-3 Manics

Askham Bryan United 1-1 Inter Southampton
South Ruislp 0-2 Cunnack Allstars
Worksop Tigers 2-2 Death Valley

Southern Vipers 3-0 Mighty Chucks
Yorkshires Finest 1-2 Boscombe Athletic
Tadcaster Albion 3-0 Emu's BPW 2020

Fishburn Park v Hundon Harriers
Molesley Shoals 2-0 Chaddesden Celtic
Wroxham Town 3-0 Whitwell FC

Cusco 3-1 Par Athletic
La Donny Luz 0-0 Aberdeen Terrors
Loyal Rangers 2-0 Wigan Wildcats

Stainsacre United 0-2 Northern Soul
Ripley Knights 3-0 East Riding Enterprise
Riverplate 0-3 Wealdstone FC

Mill Lane 0-1 York Rovers
Bentley Vikings Old Boys v Kiloparsec Villa
FC Abertawe v Phantom Lords

Pangolin United v Chester Town
Scrubs 1-3 Radford Semele
Huntley Fairways 2-1 Abysmal Aftermath


Week 8

Sylvan Lake 1-2 Manics
Istra Pula 0-0 Mexicana Wave
Kesgrave Vespas v Chapel North

Askham Bryan United 1-0 Death Valley
Worksop Tigers 0-0 Cunnack Allstars
Kamikaze Vipers v Inter Southampton

Southern Vipers 1-2 Emu's BPW 2020
Tadcaster Albion 2-0 Boscombe Athletic
Jedi Knights 0-1 Mighty Chucks

Fishburn Park 0-3 Whitwell FC
Wroxham Town 2-0 Chaddesden Celtic
Barnstoneworth United v Hundon Harriers

Cusco 1-2 Wigan Wildcats
Loyal Rangers 1-0 Aberdeen Terrors
Bayern 1-1 Par Athletic

Stainsacre United 2-1 Wealdstone FC
Riverplate 2-0 East Riding Enterprise
Doncaster Town 2-1 Northern Soul

Mill Lane 1-1 Phantom Lords
FC Abertawe v Kiloparsec Villa
The Survivors 2-1 York Rovers

Pangolin United 3-2 Abysmal Aftermath
Huntley Fairways 2-2 Radford Semele
Whitby Town 1-1 Chester Town

Week 9 Catch Up

Southern Vipers 2-1 Jedi Knights
Istra Pula v Kesgrave Vespas
Manics 1-0 Mexicana Wave
South Ruislip 0-0 Askham Bryan United
Ripley Knights 1-1 Northern Soul
Wealsdstone 2-2 East Riding Ent
Scrubs 1-1 Pangolin United
Kiloparsec Villa v York Rovers
Whitby Town 0-2 Abysmal Aftermath
FC Abertawe 2-0 Phantom Lords

Week 10 Catch Up

Sylvan Lake v Mexicana Wave
Yorkshires Finest v Southern Vipers
Pangolin United v Chester Town

Week 11

Istra Pula v Armthorpe Rovers
Manics v Chapel North

Worksop Tigers v South Ruislp
Death Valley v Inter Southampton

Tadcaster Albion v Yorkshires Finest
Jedi Knights v Southern Vipers
Emu's BPW 2020 v Mighty Chucks

Wroxham Town v Molesley Shoals
Barnstoneworth United v Fishburn Park

Loyal Rangers v La Donny Luz
Bayern v Cusco
Wigan Wildcats v Par Athletic

Riverplate v Ripley Knights
Doncaster Town v Stainsacre United
Wealdstone FC v Northern Soul

FC Abertawe v Bentley Vikings Old Boys
The Survivors v Mill Lane
Phantom Lords v York Rovers

Huntley Fairways v Scrubs
Whitby Town v Pangolin United
Abysmal Aftermath v Chester Town

_________________
Long Eaton Archers WPL 7 Shaolin WPL 39
Istra Pula Opal 46 Abysmal Aftermath Opal 50
FC Abertawe Opal 1 Riverplate Opal 36
Dell Diamonds Opal 54 Norfolk FC Opal 37
Death Valley Wanderers Opal 35 Bayern FC Opal 45
Black Sabbath RH33 Steppenwolf (RH46) Multinationale RH63
Moles Rangers NSA30 Lakeland Jags NSA38
Celyn Coyotes WS 35 White Zombies WS4 FC Storm Chasers WS54
Romford Dogs MOA25 Lochar Thistle MOA 32

http://www.opal-league.webs.com


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 3 posts ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group